ofis taşıma

ofis_tasima2

ofis taşıma   için Avrupa  nakliyat tarafından kurulmuş  bir  web sitesidir

Avrupa Nakliyat taşımacılık sektöründe müşterilerine en iyi hizmet vermek için google ,yandex ,yohoo wb arama motorunda öne sıralara gelmek için o sektörle ilgili web sayfası açarak siz degerli müşterilerimize hizmet sunmaktayız .Nakliye sektöründeki başarınısı işyeri ve ofis taşımacılıgı sektörde de gösterme gayretindeyiz . İşyeri taşımacılığında da göstererek iş yeri taşımacılığını kolay kılmıştır.

Öncelikle iş yeri taşımacılığında firmamız expertiz gönderek işyeri, ofis veya şirketin eşya miktarı , hangi tür araçların , nekadar personelin görev alacağı ,taşımanın ne kadar süreceği hakkında yöneticilerimize bilgi verir. Firmamızın yönetici kadrosu durum degerlendirmesi yaparak ofisin veya işyerinin taşınma maliyetini çıkartır ,firmamız fiyat teklifini fax veya email yoluyla taşınacak firmaya iletilir . Eğer anlaşma oldugu Avrupa Nakliyat taşıma işlemi kağıt üzerine dökülerek karşılıklı yazılı sözleşme yapılır. Taşıma öncesi expertizden alınan bilgi doğrultusunda paketleme malzemesi ve personel ayarlanmasını yaparak taşımada günü olabilecek sıkıntıların önüne geçilir. İş yeri görevlileri Nakliye elemanlarıyla değil direK olarak Avrupa Nakliyat ‘ Müşteri Temsilcisi’ veya personel şefi ile muhatap olur.

Taşıma işlemlerimiz peryotik olarak şu şekilde yürütülür:

( expertizin verdiği bilgi dogrultusunda )İş yeri Taşıma işlemi yapılmadan eşya tespiti yapılarak eşyaların detayı net olarak saptanır.

Tespit raporu doğrultusunda bir taşınma programı yapılır.
01

Yapılan iş yeri taşıma programı çerçevesinde; masalar, dolaplar ve demonte olan mobilyalar sökülüp paketlenmesi yapılarak numaralandırılır, taşınacak masa ,dolap veya komidin gibi işyerinde çalışan personelin iş veya sahsına ait evrak canta vb araç gereçlerde kolilenir ve kime aitse numaralandırılarak personelin taşınma bittikten sonra kolayca ulaşmasını sağlar.

Yükleme işleri bu numaralandırma doğrultusunda yapılır bu şekilde yeni iş yerinizdeki yerleştirme karmaşası önlenmiş olur.

Tüm Dosya ve klasörler paketlenir. ve hangi personele aitse o personelin adı yazılır.

Mobilyalar taşınma esnasında zarar görmemesi için hava baloncuklu naylonlarla ambalajlanması ve köşelerine koruyucular yerleştirilmesi işlemleri yapılır. şayet mobilyalarda her hangi bir zedelenme olursa firmamız bu mobilyaları taşıma işlemi bittikten sonra zarar gören mobilyaları atolyemize getirerek tamiri yapılıp işyerinize veya ofisinize teslim edilir.

Büro eşyalarınız yeni iş yerinizde departman ve kod numarasına göre sizin istediğiniz şekilde elemanlarımız tarafından yerleştirilir.

Bilgisayar ve elektronik eşyaların  paketlenmesi diğer eşyaların

paketlenmesinden cok farklı ,konusunda uzman olan personelimiz tarafından ayrı ayrı paketlenir. Monte ve Demonte gerektiren mobilyalarınız marangozlarımız tarafından yapılır.
Tüm bu güvenli hizmete rağmen AVRUPA NAKLİYAT tedbiri elden bırakmayarak taşınan iş yerinin talepleri doğrultusunda sigortaya tabi tutar .

firmamız 2012–2013, yılları arasında en cok aranan 5 firmadan birisi haline gelmiş , referanslarımız firmamızın nekadar güvenilir oldugunu göstermekte,

Pendik Ofis Taşıma Şirketleri-AVRUPA NAKLİYAT

                            Ofisler kişilerin kurumların veya kuruluşların maddi kazanç sağlama doğrultusunda işlerini gerçekleştirdikleri alanlardır. Bu işlerin yoğunluğu ve müşterileriniz fazla olması ofisinizi değiştirme kararı aldırabilir. Bu karardan sonra aklınıza ilk Pendik Ofis Taşıma gelmeli. Çünkü, nakliyat sektöründe ofis ya da büro ismi ile geçen iş hanelerinin taşınması oldukça önemlidir. Bu taşımada gerçekleşecek en ufak aksilik müşteriye olumsuz yansır ve bu iş dünyasında fazlası ile kötü bir durumdur. Biz bu tarz durumların yaşanmaması için son teknoloji ürünü araçlarımız ve oldukça azimli ve deneyimli çalışma kadromuz ile siz değerli müşterilerimizin ofislerini hiçbir sorun yaşamadan taşımaktayız.

Müşterilerimize sunmuş olduğumuz kusursuz hizmetler doğrultusunda firmamız sizlerin üzerinden büyük bir yükü almaktadır. İstanbul/pendik‘te hizmetlerini ve deneyimlerini siz değerili müşterilerimizle paylaşmaktayız. Ofis ve nakliye hizmeti almak isteyen müşterilerimize uygun fiyat çerçevesinde kaliteli hizmet vermekten  Ofis taşıma işlemleri gerçekleştirilirken, nakil olacak eşyalarınız özenli bir şekilde paketlenir ve zarar görmeden kolilenir. Kolileme paketleme işleminin ardından eşyalar siz değerli müşterilerimizin dilediği gibi kırılma veya hasar görme durumlarına karşı araçlarımıza sabitlenir ve yeni ofisinize doğru yola çıkar. Aynı titizlikle eşyalarınız anlaşma dahilinde yeni ofinize profesyonel ekibimiz tarafından dilediğiniz yere yerleştirilir. Bu aşamadan sonra işlerinize sorunsuz bir şekilde güven içerisinde devam edebilirsiniz.

 

Pendik Ofis Taşıma olarak eşayalarınız maddi ve manevi zarara karşı firmamız tarafından sigortalanmaktadır.